TYDZIEŃ Z ORIGAMI W ŚWIETLICY SZKOLNEJ
Poznajemy historię:
Do Europy ORIGAMI dotarło dopiero na przełomie XIX i XX wieku. Początkowo rozwijało się Hiszpanii, a potem w innych krajach. Cały świat poznał i zachwycił się ORIGAMI w XX wieku dzięki Akiro Yoshizawa, który jest twórcą wielu własnych kompozycji.
Symbolem ORIGAMI jest żuraw, który według japońskich wierzeń żyje 1000 lat. Żuraw wykonany z papieru jest wyrazem tęsknoty za zdrowiem, życiem i pokojem.
Z papierowym żurawiem ORIGAMI wiąże się smutna historia dziesięcioletniej Sasaki Sadako, która stała się jedną z ofiar napromieniowania po wybuchu bomby atomowej w Hiroszimie. Chora na białaczkę dziewczynka podjęła trud stworzenia tysiąca żurawi ORIGAMI, wierząc, że zgodnie z legendą wyprosi w ten sposób swoje zdrowie i pokój na świecie. Niestety ciężka choroba nie pozwoliła dziewczynce na zrealizowanie marzeń, ostatni wykonany przez nią żuraw był 644. Po śmierci Sasaki Sadako, jej koleżanki i koledzy z klasy złożyli pozostałe żurawie, a w Parku Pokoju w Hiroszimie postawiono pomnik, na którym dziewczynka unosi w górę złotego żurawia.
Każdego roku w rocznicę zrzucenia bomby na Hiroszimę, ludzie składają na pomniku tysiące papierowych żurawi, wyrażając tym samym pragnienie zachowania pokoju.
W tradycyjnym ORIGAMI modele wykonuje się z jednej, kwadratowej kartki papieru (można także używać innych kształtów – trójkątów, prostokątów lub wielokątów). W trakcie składania nie powinno się używać nożyczek ani kleju.
Istnieje odmiana ORIGAMI wykonywana z wielu elementów, tzw. ORIGAMI modułowe. W większości takich modeli do łączenia używa się specjalnych systemów łączenia opartych na zasadzie wypustek i kieszonek, a do ich wykonania nie potrzebujemy kleju. Są także modele, do wykonania których klej jest niezbędny, jak np. przepiękne tradycyjne kusudamy czy inne delikatne konstrukcje, kwiaty.
A oto kilka zdjęć:





ZAPRASZAM NA SPOTKANIA Z ORIGAMI W NASZEJ SZKOLE !
Katarzyna Paleczny